Jste zde

Domů » Dubaj

Palm Jumeirah, 1. část

Část dubajského poloostrova Palm Jumeirah
Autor: PlannedCity

Při pohledu z vesmíru byste mohli spatřit opravdu gigantickou palmu v modrých vodách Perského zálivu. Je to Palm Jumeirah, uměle vybudovaný poloostrov před pobřežím města Dubaj.

Nejen v architektonických kruzích se o této stavbě hovoří jako o osmém divu světa a jako o součásti tamního megaprojektu. "The Palm", to jsou tři uměle nasypané ostrovy určené k bydlení, odpočinku i zábavě.

Během stavebních prací byly sousední umělé ostrovy Palm Deira a Palm Jebel Ali v době hospodářské krize uzavřeny a Jumeirah byl v tehdejší době jediným místem, kde byly pořád v provozu hotelová zařízení. Úplně dokončena ale ještě celá výstavba pochopitelně není, je to jen začátek.

Silný palmový kmen ("The Trunk") o délce 4 km, obrovská palmová koruna ("The Crown") jako osa a 17 stejnoměrně rozmístěných palmových listů ("The Fronds") a to celé obklopeno 11 km dlouhým vlnolamem ve tvaru půlměsíce ("The Crescent") ze skalních bloků.

Tímto způsobem bylo uměle rozšířeno poněkud malé pobřeží Dubaje. Na takto vzniklé nové ploše se rozprostírají na více než 560 hektarech luxusní hotely a mrakodrapy, apartmánové komplexy a luxusních vily, nákupní centra a celé čtvrti se zábavným průmyslem, parky, několik přístavů a rozsáhlé wellness centrum naprosto špičkové kvality.

Výstavba světa uměle vytvořených ostrovů takovýchto gigantických rozměrů vyžaduje naprosto odborné technické vedení a může být provedeno jen několika málo stavebními společnostmi na světě. Prim zde hrají experti z Nizozemska, kde se již po staletí snaží vyrvat moři alespoň část souše a současně i zajistit takto získaný kousek nechráněné země pobřežními hrázemi či jinou umělou ochranou proti erozi.

Tak bylo jen logickým vyústěním, že právě nizozemská společnost získala zakázku na miliardový projekt vyhloubení ochranné hráze u pobřeží. Bylo zde použito vůbec poprvé technologie tzv. "Rainbowing". Jde o novou metodu, kdy se využívá bagrů, jež neúnavně těží stovky tun písku z mořského dna, které pak ukládají do tvarů obrovských obloukových paprsků na pobřeží.

Speciální stroje pak nasypané masy písku poměrně komplikovaným způsobem "natřásají", rovnoměrně hmotu rozdělují a zpevňují. Tím se dosáhne takového stavu, že takto nově vytvořený ostrov se později nestane "pochodující dunou". Příroda potřebuje k podobné práci milióny let, tady na to stačí jen pár let.

Pro stavbu nezbytných vlnolamů nebyl použit vůbec žádný beton, nýbrž tuny úlomků skal, aby vznikl útvar podobný přírodnímu a přirozenému útesu. Zároveň však bylo nutné zachovat ekologickou rovnováhu, aby se zabránilo růstu řas kvůli nedostatečné cirkulaci vody a zvýšení teploty mořské vody, která je již sama o sobě v Perském zálivu poměrně teplá.

Kritické hlasy ochránců životního prostředí nebyly až zas tak moc hlasité. Postupem času se vzniklé problémy z velké části vyřešily a dnes dokonce ve vodách před Palm Jumeirah žije celá řada nových druhů ryb.

Cílem zdejší výstavby je umístění až 60 tisíc obyvatel v přibližně 4 000 bytových jednotkách, jiné zdroje hovoří až o 160 tisících nových obyvatel v 8 000 bytových jednotkách. Zatím funguje na Palm Jumeirah kolem 500 domácností, které tu mají trvalé bydliště, a převážně pocházejí z Velké Británie, Ruska a z Íránu.

Palm Jumeirah - jedna z ulic
Autor: clau+
Geografie: 

Místo

Palm Jumeirah, Dubaj 25° 7' 1.182" N, 55° 8' 6.0864" E
Location

Emiráty na Facebooku